Kültürlerarası çeviri ve şiir akademisi 29 şubat 2012 yılında, İstanbul Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müzesinde gerşekleştirilen bir dizi etkinlikle kuruldu. Bu etkinlikler aynı zamanda 31 ülkede 51 etkinlikle kutlanan Dünya Şiir Hareketinin bir parçası olarak da yerini almıştır. Akademinin açılış konuşmasını Doğan Hızlan yapmış; daha sonra Akademi başkanı Enver Ercan ve şair Ataol Behramoğlu; Akademi’nin kuruluş amaçları ve Dünya Şiir Hareketi üzerine konuşmuşlardır.

Kültürlerarası şiir ve çeviri akademisi dünya dillerine ve edebiyatlarına adanmış bir kurumdur: Hiçbir edebi türle sınırlı olmamasına rağmen, isminden de anlaşılacağı üzere, ana alanı şiir ve şiir çevirisidir. Akademi, Türkiye’nin önde gelen yazar, eleştirmen, çevirmen, dil bilimcileri ve akademisyenlerini bir araya getirmesinin yanında yetenekli ve gelecek vaat eden genç kuşakları da kucaklıyor. Akademi yalnızca Türkiye’den değil aynı zamanda Avrupa, Asya ve Amerika’dan üyeleri de kapsıyor.

Akademi kuruluşundan bu yana şiir ve şiir çevirisi alanında, yurt içinde ve dışında,  yazar birlikleri, üniversiteler ve festivallerle ortaklaşa olarak çeşitli etkinlikler düzenledi. Bu anlamda işbirliği yapılan kurumlar ve organizasyonlardan başlıcaları  NORLA (Norway Literature Abroad), P.E.N-Türkiye, Türk Yazarlar Sendikası, Romen Yazarlar Birliği (USR), Marmara Üniversitesi, Mimar Sinan Üniversitesi, Yıldız Üniversitesi, Uluslararası Eskişehir Şiir Festivali olarak sayılabilir. Akademi kendi alanında bir ilk olan özgün bir organizyona da destek olarak Türkiye’de ilk kez üç yıl üst üste düzenlenen ve NKHM-Kadıköy şubesinde yapılan Çeviri Festivali’ne de ön ayak olmuştur. Akademinin desteğiyle, dünyadan şairleri ülkemizde ve Türkiye’den şairleri de dünyada tanıtmak amacıyla projeler üretilmekte, bu amaçla şairlerinin şiirleri karşılıklı olarak çevrilerek çeşitli şekillerde kitap, antoloji ya da dergilerde değerlendirilmektedir. Buna en güzel örnek dünyadan, Türkiye’de hiç bilinmeyen ya da az bilinen, farklı ülkelerin şairlerini ve şiirlerini tanıtan çeviri dosyalarının hazırlanarak Yasakmeyve dergisinde yayınlanmasıdır; bunun yanında bazı ülkerin şiir antolojileri de hâlihazırda basılmıştır. Akademinin kurucu üyeleri Haydar Ergülen, Enver Ercan, Metin Celâl, Mete Özel, Tozan Alkan, Metin Cengiz and Gülce Başer’dir.