Sırasıyla: Kadıköy belediye başkanı Aykurt Nuhoğlu, Doğan Hızlan ve Enver Ercan.

Sırasıyla: Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Doğan Hızlan ve Enver Ercan.

Beşinci kuruluş yılında “Kültürlerarası Şiir ve Çeviri Akademisi” tarafından birincisi verilen “Kültürlerarası Şiir ve Çeviri Akademisi Ödülleri” 21 Mart Dünya Şiir Günü’nde Caddebostan Kültür Merkezi'nde sahiplerini buldu. “Büyük Usta Onur Ödülü” bu yıl Edebiyatımızın cumhurbaşkanı olarak anılan ve 80. doğum yıldönümünü kutlayan Doğan Hızlan’a Kadıköy belediye başkanı Aykurt Nuhoğlu tarafından verildi. “Uluslararası Barış ve Dostluk Ödülü” İtalya PEN başkanı, şair Sebastiano Grasso’ya rahatsızlığından dolayı gelemeyen şairin yerine Türkiye’ye ödülü almaya gelen İtalya P.E.N’i genel sekreteri, yazar, Dr. Rayna Castoldi’ye ödülü Erkut Tokman ve Enver Ercan takdim etti. Akademinin diğer dallarda dağıttığı ödüllerin sahipleri ise şöyle oldu:

Şiir Ödülü (Basılmamış kitaba): “Çöl Ahalisi veya Ben ile Ben” adlı eseriyle Şeyda Üzer ve “Size Bir Ali Getirebilirim” adlı eseriyle Muhammed Abdullah.

Çeviri Şiir Ödülü:  Seamus Heaney’den yaptığı “Seçilmiş Şiirler” çevirisi ile Baki Yiğit

Şiir İnceleme Ödülü: ‘Tanzimat’tan Cumhuriyet’e Türk Şiirinde Kadın’ adlı çalışmasıyla Erol Gökşen.

Gülsen Tuncer’in sunuculuk yaptığı törende salon tamamen doluydu, Kültürlerarası Şiir ve Çeviri Akademisi Başkanı Enver Ercan ve şiir dünyasının önde gelen isimlerinin yanı sıra Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu da katıldı. Ödül töreninin ardından, sahneye çıkan Tuna Kiremitçi şarkılarını törenin izleyicileri için seslendirdi, ardından yapılan kokteylde Yasakmeyve Dergisi’nin 15. Yıl pastası kesimiyle birlikte tüm konuklar bir kez daha kaynaştılar ve hoş sohbetler ettiler.

Akademi ödül töreninin ayrıntılı yazısı için lütfen tıklayınız